چرا داشتن قوانین در خانواده مهم است؟

قوانین خانواده به همه اعضای خانواده کمک می‌کند که بهتر با هم کنار بیایند.
قوانین خوب خانواده مثبت، مشخص و به راحتی قابل درک هستند.
قوانینی در مورد مواردی مانند رفتار فیزیکی، ایمنی، آداب، روال، احترام و استفاده از گوشی، تلویزیون و کامپیوتر وضع کنید.
احتمالاً با بزرگتر شدن فرزندان و تغییر وضعیت خانوادگی شما، قوانین باید تغییر کنند.

قوانین خانواده چرا مهم هستند؟

قوانین خانواده اظهارات مثبتی درباره نحوه مراقبت و رفتار خانواده شما با اعضای خود هستند.
تاثیر قوانین بر خانواده:

  • کودکان و نوجوانان یاد می‌گیرند که چه رفتاری در خانواده شما خوب است و چه چیزی خوب نیست، بزرگسالان لازم است در رفتار خود با کودکان و نوجوانان ثابت قدم باشند.
  • قوانین می‌توانند به همه اعضای خانواده کمک کنند تا بهتر باهم کنار بیایند.
  • آن‌ها زندگی خانوادگی را مثبت‌تر و آرام‌تر می‌کنند.
مسابقه در مدرسه پسرانه
قوانین خانواده برای کودکان

قوانین خوب خانواده چگونه به نظر می‌رسند؟

قوانین خوب خانواده رفتار کودکان را به شیوه‌ای مثبت هدایت می‌کند.
دقیقاً بگویید چه رفتاری را انتظار دارید تا به خوبی درک و اجرا شود – به عنوان مثال، “ما با احترام با یکدیگر صحبت می‌کنیم، مانند گفتن “لطفا” وقتی چیزی را درخواست می‌کنیم. به عنوان مثال، “از صدای آرام در داخل خانه استفاده کنید”
به بچه‌ها بگویید چه کاری انجام دهند، به جای اینکه چه کاری انجام ندهند – به عنوان مثال، “اتاق خود را با کنار گذاشتن لباس‌های خود در کمد، مرتب نگه دارید” به جای “به هم ریخته نباشید”.
قوانینی که به فرزندانتان می‌گویند چه کارهایی را نباید انجام دهند، گاهی اوقات مشکلی ندارند. وقتی توضیح دادن به جای آن دشوار باشد بهترین کاربرد را دارند – به عنوان مثال، “در خانه از کلمات ناسزا استفاده نکنید”.
یک لیست کوتاه از قوانین مثبت خانواده بهتر از یک لیست طولانی است، به خصوص برای کودکان کوچک‌تر. قوانین هر خانواده متفاوت خواهد بود. قوانین خانواده شما تحت تأثیر باورها و ارزش‌های شما، موقعیت شما و بلوغ و نیازهای فرزندتان قرار می‌گیرد.

در مورد چه چیزی قوانین وضع کنیم؟

مهم‌ترین چیزها را برای وضع قوانین انتخاب کنید. این ممکن است شامل قوانینی در مورد:
رفتار فیزیکی نسبت به یکدیگر – به عنوان مثال، “با یکدیگر مهربان باشید”
ایمنی – به عنوان مثال، اگر کسی که نمی‌شناسید می‌خواهد در زندگی واقعی یا آنلاین با شما دوست شود، همیشه به والدین بگویید.
آداب – به عنوان مثال، “ما صبر می‌کنیم تا دیگران صحبت خود را کامل کنند سپس شروع به صحبت می‌کنیم”
کارهای روزمره – برای مثال، “ما هر شب به نوبت میز غذا را می‌چینیم”
احترام به یکدیگر – برای مثال، “قبل از رفتن به اتاق یکدیگر در بزنید”
استفاده از صفحه نمایش گوشی، تلویزیون و… – به عنوان مثال، “در روز مجاز به یک ساعت استفاده از گوشی موبایل هستیم”.
فرزندان شما یاد خواهند گرفت که قوانین بخشی از زندگی هستند و قوانینی برای مکان‌ها و بخش‌های مختلف زندگی مانند مدرسه، حمل‌و‌نقل عمومی و ورزش وجود دارد. ایجاد و پیروی از قوانین خانواده می‌تواند به فرزندان شما کمک کند تا قوانین را در مکان‌های دیگر نیز رعایت کنند.

اسلایدر پسر درحال انجام تکالیف مدرسه

چه کسی را در ایجاد قوانین خانواده دخالت دهیم؟

وقتی قوانین خانواده را تنظیم می‌کنید مهم است که همه اعضای خانواده را تا حد امکان درگیر کنید . کودکان ۳ ساله می‌توانند بخشی از صحبت در مورد قوانین باشند. وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، می توانند در تصمیم گیری درباره قوانینی که باید در خانواده رعایت شود، مشارکت بیشتری داشته باشند. وقتی کودکان و نوجوانان را در وضع قوانین مشارکت می‌دهید، به آن‌ها کمک می‌کنید قوانین را درک کنند و بپذیرند و متوجه شوند که چرا خانواده شما به آن‌ها نیاز دارد. این بدان معنی است که آن‌ها به احتمال زیاد قوانین را منصفانه می‌بینند و به آن‌ها پایبند هستند.
برای کودکان بزرگتر و نوجوانان، مشارکت در ایجاد قوانین می‌تواند به آن‌ها این فرصت را بدهد که مسئولیت رفتار خود را بر عهده بگیرند. می‌تواند به نوشتن قوانین و نمایش آن‌ها در جایی که همه بتوانند آن‌ها را ببینند کمک کند. این به شفاف‌سازی آن‌ها کمک می‌کند، و همچنین می‌تواند از بحث در مورد مجاز یا غیرمجاز بودن جلوگیری کند. برای بچه‌های کوچک‌تر می‌توانید نقاشی‌هایی بسازید یا بکشید که قوانین را نشان می‌دهد.

چه زمانی لازم است قوانین خانواده را بررسی کنیم یا تغییر دهیم؟

خوب است که هرازگاهی قوانین خانواده خود را مرور کنید تا نحوه عملکرد آن‌ها را بررسی کنید. این همچنین می‌تواند راه خوبی برای یادآوری مهم‌ترین قوانین به همه باشد. و زمانی وجود خواهد داشت که قوانین شما باید تغییر کند، زیرا فرزندان شما بزرگ‌تر می‌شوند یا وضعیت خانوادگی شما تغییر می‌کند. برای مثال، ممکن است زمان خواب یک کودک در سن مدرسه یا منع رفت‌و‌آمد یک کودک نوجوان را تمدید کنید.
یا اگر ترتیبات کاری یکی از والدین تغییر کند، ممکن است قوانین جدید یا متفاوتی در مورد کمک به کارهای خانه وضع کنید. درست مانند زمانی که قوانین جدیدی وضع می.کنید، خوب است که کودکان را در ایجاد تغییرات در قوانین مشارکت دهید.

وضع قوانین در خانه برای کودکان

پیروی از قوانین خانواده

از کودکان در سنین و توانایی‌های مختلف چه انتظاری باید داشت:
پیش‌دبستانی‌ها؛ اکثر کودکان ۳ الی ۴ ساله مهارت‌های زبانی برای درک قوانین ساده را دارند. اما در این سن، کودکان احتمالا قوانین را فراموش می‌کنند یا نادیده می‌گیرند. آن‌ها برای پیروی از قوانین خانواده شما به حمایت و یادآوری نیاز دارند. به عنوان مثال، “یادت باشد، ما برای غذا خوردن، می‌نشینیم”.
و در مورد ایمنی، قوانین مهم هستند، اما بهتر است برای ایمن نگه داشتن کودکان به آن‌ها اعتماد نکنید. به عنوان مثال، قانون شما ممکن است «از جاده دور بمانید» باشد، اما همچنان باید همیشه کودک خود را در نزدیکی جاده‌ها تماشا کنید.
کودکان در سن مدرسه و پیش از نوجوانی؛ کودکان ممکن است ۸ تا ۱۰ سال داشته باشند قبل از اینکه متوجه شوید، در اکثر مواقع بدون کمک شما قوانین را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال، کودکان در این سن احتمالاً قوانین مربوط به مسواک زدن دندان‌ها قبل از خواب یا انتظار برای بزرگسالان را قبل از عبور از جاده به خاطر می‌آورند. یادآوری‌ها به کودک شما کمک می‌کنند قوانین را حتی زمانی که شما در کنار آن‌ها نیستید به خاطر بسپارد.
نوجوانان؛ قوانین به همان اندازه برای نوجوانان مهم هستند که برای کودکان کوچک‌تر. قوانین واضح به نوجوانان در زمانی از زندگی که بسیاری از چیزهای دیگر در حال تغییر هستند، احساس امنیت می‌دهد. هیچ وقت برای ایجاد یا تقویت قوانین برای نوجوانان دیر نیست. قوانین مربوط به رفتار ایمن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این‌ها ممکن است شامل قوانینی در مورد نوع تغذیه، معاشرت با دوستان، قرار ملاقات و منع رفت‌و‌آمد باشد. برخی خانواده‌ها مذاکره می‌کنند و قراردادهای ایمنی امضا می‌کنند. یک قرارداد ایمنی یک توافق نامه امضا شده است که قوانین را مشخص می‌کند – به عنوان مثال، “وقتی از حمل‌و‌نقل‌ عمومی در شب استفاده می‌کنم به شما پیام می‌دهم”.
اما می‌توانید انتظار چالش‌هایی برای قوانین داشته باشید، زیرا نوجوانان به دنبال استقلال بیشتری هستند. در این سن، تغییر زبان از “قوانین” به “انتظارات” می‌تواند به کودک شما کمک کند که احساس کند به جای کنترل، هدایت می‌شود. این ممکن است آن‌ها را به پیروی از قوانین تشویق کند.
برخی از قوانین ممکن است برای کل خانواده اعمال شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط برای کودکان کوچک‌تر یا نوجوانان اعمال شود. همانطور که کودکان بزرگتر و بالغ می‌شوند، قوانین می‌توانند همراه با آن‌ها “رشد” کنند.

وقتی کودکان قوانین خانواده را رعایت نمی‌کنند چه باید کرد؟

هنگامی که کودکان قوانین را زیر پا می‌گذارند، شما ممکن است به سادگی قوانین را به آن‌ها یادآوری کنید و به آن‌ها فرصت دیگری بدهید. اما در نهایت استفاده از پیامدها برای نقض قوانین موثرتر خواهد بود. وقتی قوانین خانواده را وضع می‌کنید، بهتر است به عنوان یک خانواده درباره عواقب عدم رعایت آن صحبت کنید. این می‌تواند تضمین کند که همه از همان ابتدا پیامدهای آن را درک کرده‌اند و در مورد آن توافق دارند. و اگر همه درک کنند و موافق باشند، زمانی که کودکان قوانین را زیر پا می‌گذارند، می‌توان عواقب آن را عملی کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *